sobota, 19 lipca 2014

Tymbaliki czyli galaretka z kurczaka



Składniki:
2 ćwiartki z kurczaka
3 jajka ugotowane na twardo
mieszanka warzyw w słoiku (goszek, marchewka, kukurydza)
żelatyna
warzywa do ugotowania rosołu: cebula, marchew, por itd.
vegeta, pieprz

Ugotować rosół na 2 litrach wody dodając ćwiartki z kurczaka i warzywa. Doprawić go tak by był pikantny. Gdy kurczak będzie miękki, należy obrać mięso wyrzucając skóry i chrząstki. Mięso posiekać. Do gorącego rosołu (nie gotującego się) dodać odpowiednią ilość żelatyny wg opakowania - ja zawsze dodaje 2 łyżeczki więcej niż podano. Do przygotowanych wcześniej miseczek dajemy kolejno: plasterki jajka, warzywa ze słoika, posiekane kawałki kurczaka i zalewamy je gorącym rosołem z żelatyną. Można także dodać ogórki konsewowe, pieczarki marynowane i inne. Po ostygnięciu wkładamy do lodówki by galaretka stężała. Podawać z sosem tatarskim, cytryną lub jak kto lubi - octem.


piątek, 18 lipca 2014

Orzechowiec


Składniki:
Ciasto:
3 szkl. mąki
1 szkl. cukru
20 dag margaryny
2 jajka
2 łyżki miodu
1 łyżeczka sody
Masa kokosowa:
½ litra mleka
¾ szklanki cukru
250g margaryny
5 łyżek kaszy manny błyskawicznej
1 cukier waniliowy
20 dag drobnych wiórków kokosowych
Masa orzechowa:
15 dag margaryny
12 dag cukru
3 łyżki miodu
35 dag orzechów

Wszystkie składniki na ciasto zagnieść, podzielić na pół i wylepić nim dwie jednakowe blaszki. Piec każdy 25-30 minut w temp. 150 stopni. Przez ten czas robimy masę kokosową: mleko, cukier, margarynę zagotować ciągle mieszając. Dodać kokos i kaszę mannę. Gorącą masę wylać na pierwszy upieczony placek. Przykryć drugim plackiem. Masa orzechowa: rozpuścić margarynę, dodać cukier i miód, gotować 5 minut ciągle mieszając. Wsypać orzechy i gotować jeszcze 5 minut. Na wierzch drugiego placka nałożyć gorącą masę orzechową. Całe ciasto włożyć do piekarnika i zapiekać około 30 minut w 120 stopniach. 
Źródło: klik


Sernik z wiśniami


Składniki:
Ciasto:
3 szklanki mąki
3/4 kostki margaryny
4 żółtka
3 łyżki kwaśniej śmietany 18%
3 łyżki kakao
1 szklanka cukru
2 łyżeczki proszku do pieczenia
Masa serowa:
1 kg sera z wiaderka
6 jaj
250g miękkiej margaryny
1 szklanka cukru
1 budyń śmietankowy bez cukru (35g)
1 łyżeczka proszku do pieczenia
skórka otarta z 1 cytryny
1-1,5 szklanki wydrylowanych wiśni

Na początek robimy ciasto. Do mąki dodajemy kakao, proszek do pieczenia, cukier, żółtka, pokrojoną na mniejsze części margarynę oraz śmietanę. Szybko zagniatamy ciasto, które następnie dzielimy na dwie równe częśći i zawijamy w folię spożywczą. Ciasto wkładamy na godzinę do lodówki celem schłodzenia. 
Masa serowa: białka oddzielamy od żółtek i ubijamy na sztywną pianę. Margarynę, cukier i jajka ucieramy mikserem na gładką masę. Następnie dodajemy ser, skórkę otartą z 1 cytryny, a pod koniec ucierania budyń i proszek do pieczenia. Na sam koniec dodajemy ubitą pianę i delikatnie mieszamy masę łyżką do całkowitego połączenia składników. Połową schłodzonego ciasta wylepiamy dno wcześniej wysmarowanej i obsypanej bułką tartą blachy. Na ciasto wylewamy masę serową. Na masie układamy wiśnie, a na wierzch ścieramy na tarce drugą cześć ciasta. Pieczemy w temperaturze 180 stopni około 70 minut. Sernik kroimy po całkowitym wystudzeniu.  
Żródło: klik


czwartek, 17 lipca 2014

Sos słodko - kwaśny do słoików


Odkąd spróbowałam tego sosu to robię go co roku. Wogóle nie ma porównania do tych dostępnych w supermarketach naładowanych chemią i wzmacniaczami smaku. Robi się go bardzo szybko. Jeśli chcemy zrobić obiad na szybko to ten sos jest to tego w sam raz. Wystarczy dodać pokrojonego kurczaka i podać go z ryżem. Mój mąż uwielbia ten sos:) Na zdjęciu są zapasy jeszcze z zeszłego roku - zrobiłam ich ponad 20 a zostały już tylko dwa. W tym roku powtórka. Naprawdę polecam.

Składniki:
3 kg pomidorów
1 kg cebuli
1 papryka czerwona
1 papryka żółta
1 puszka ananasów
1 puszka kukurydzy
6 ząbków czosnku
0,5 łyżki chili z torebki
2 łyżki musztardy
2 łyżki papryki słodkiej mielonej
1 łyżka curry
1 łyżka pieprzu mielonego
3 szkl cukru
1 szkl octu
2 łyżki soli
2 czubate łyżki mąki ziemniaczane

Pomidory obrać ze skórki i pokroić w kostkę, cebulę pokroić w piórka. wymieszać, posolić i gotować na wolnym ogniu ok. 1 godz. Następnie dodać pokrojonego w kostkę ananasa i pokrojoną w kostkę paprykę oraz pozostałe składniki (oprócz mąki) i gotować ok. 30 min. Na koniec rozrobić mąkę z niewielką ilością wody lub soku z ananasa i dodać do sosu. Zagotować. Gorący sos wkładać do słoików i pasteryzować 20 minut.
Przepis pochodzi z tej strony: klik 

niedziela, 13 lipca 2014

Tarte buraczki


Najlepszy przepis na tarte buraczki, ten kto je zrobi napewno nie pożałuje:) U mnie w rodzinie wszystkim smakują... Robię je już od kilku lat i zawsze smakują wybornie. Nie wiem skąd mam przepis, ale kilka lat temu znalazłam go w mojej książce z przepisami.

Składniki:
6 kg buraków
zalewa:
6 szklanek wody
0,5 kg cukru
1 szklanka octu
15 ziaren pieprzu czarnego
6 ziaren ziela angielskiego
3 liście laurowe
3 ząbki czosnku

Buraki ugotować w wodzie ok. 1 godz. Obrać je ze skórki i zetrzeć na tarce o grubych oczkach. Dodać trochę soli. Składniki zalewy gotować ok 5 minut, następnie ostudzić ją i wymięszać z buraczkami. Odstawić całość na 24 godziny (mogą stać w temperaturze pokojowej). Po tym czasie odcisnąć buraczki i powkładać je do umytych słoików (czosnek i liście należy wyjąć). Pasteryzować ok. 15-20 min. Następnie odwrócić słoiki do góry dnem i pozostawić do ostygnięcia.


sobota, 12 lipca 2014

Dżem wiśniowy


Mój tata jak co roku zbiera różne owoce i jak co roku dostaje w prezencie wiaderko albo z malinami, albo z ostrężynami, albo jak teraz z wiśniami:) Kompoty już są zrobione, więc z reszty postanowiłam spróbować zrobić dżem wiśniowy. Wszyscy teraz posiłkują się różnymi fixami i innymi zagęszczaczami, ale ja postanowiłam zrobić taki bez ulepszaczy swojski dżem. Miałam 2 kilo owoców bez pestek i gotowałam je ok. 3 godzin i wyszedł baaaardzo gęsty (prawie jak marmolada), ale w smaku super - taki: słodko - kwaśny. Będzie jak znalazł na naleśniki, mniam.

Składniki:
30 dkg cukru kryształu
1 kg wiśni bez pestek
sok z pół cytryny

Wiśnie bez pestek zasypujemy cukrem i odstawiamy na 1 godzinę, aż puszczą sok. Po tym czasie dodajemy do nich sok z cytryny i gotujemy je na małym ogniu co jakiś czas mieszając by owoce nie przywarły do garnka. Po ok 3 godzinach, gdy dżem jest już gęsty (można nałożyć troszkę na talerzyk, wsadzić do lodówki i gdy ostygnie będzie wiadomo, czy taka gęstość nam odpowiada) przelewamy go do czystych słoików, zakręcamy je mocno i pasteryzujemy 10 minut od zagotowania się wody. Gdy używamy większych słoi np.1 litr wtedy gotujemy je dłużej. Po 10 minutach wyjmujemy słoiki i odwracamy je do góry dnem. Gotowe.


środa, 9 lipca 2014

Francuskie rurki z bitą śmietaną



Składniki:
gotowe ciasto francuskie
250 - 300 ml śmietanki 30%
1 śmietan-fix
1 jajko
1 łyżka cukru pudru
cukier do posypania

Gotowe ciasto francuskie (schłodzone w lodówce) dzielimy na paski o grubości 1,5 - 2 cm. Foremki smarujemy margaryną i nawijamy na nie ciasto. Paski muszą zachodzić na siebie by rurki były szczelne. łączenia smarujemy jajkiem. Układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia łączeniami w dół. Smarujemy rozbełtanym jajkiem i posypujemy z wierzchu cukrem. Pieczemy w 200°C przez 15-20 min. Jeszcze gorące zdejmujemy z foremek. Gdy rurki wystygną napełniamy je bitą śmietaną używając do tego szprycy. Śmietanę lekko ubijamy, dodajemy śmietan-fix zmieszany z cukrem pudrem i dalej ubijamy, aż będzie sztywna. Napełniamy rurki.