sobota, 27 kwietnia 2013

gnocchi z wieprzowiną


SKŁADNIKI:
mięso z łopatki wieprzowej
1 opakowanie gotowych gnocchi
1 puszka pomidorów (najlepiej krojonych)
1 cebula
suszone oregano
vegeta
pieprz, pieprz ziołowy
1 ząbek czosnku
sok z cytryny
oliwa

Mięso kroimy jak na bitki, doprawiamy pieprzem, pieprzem ziołowym i skrapiamy sokiem z cytryny. Cebulę siekamy i podsmażamy na oliwie, dodajemy mięso i lekko obsmażamy go z obu stron. Dodajemy puszkę pomidorów, wyciśnięty ząbek czosnku, oregano i doprawiamy vegetą i pieprzem. Dusimy pod przykryciem ok. 1 godz. (aż mięsko będzie miękkie) Gotujemy gnocchi według opakowania. Wyjmujemy mięsko na talerze, gnocchi wrzucamy do sosu, mieszamy i również wykładamy na talerz.

pasta rybna z twarogiem



Bardzo łatwa i przede wszystkim pyszna pasta na kanapki. Pastę nauczyła mnie robić mama, w dzieciństwie jadłam ją bardzo często. Teraz do tego powracam:) 

SKŁADNIKI:
1 puszka filetów śledziowych w oleju (mogą być szprotki, kawałki tuńczyka, łososia itp.)
3/4 kostki twarogu (ok. 190g)
pół małej cebuli
1 łyżeczka musztardy
sól, pieprz

Rybę i twaróg rozdrobnić widelcem na gładką masę. Dodać drobniutko posiekaną cebulę, musztardę i doprawić do smaku. Jeśli pasta jest zbyt sucha należy dodać trochę oliwy z puszki po śledziach.



poniedziałek, 22 kwietnia 2013

pasta z suszonych pomidorów



Pasta dla tych, którzy lubią smak suszonych pomidorów... Pyszna i łatwa do wykonania.

SKŁADNIKI:
ok. 140 g twarogu (sera białego)
kilka suszonych pomidorów w oleju
ok. 2-3 łyżek śmietany
2 małe ząbki czosnku
pół małej cebulki
sól, pieprz
suszona bazylia
łyżeczka keczupu - niekoniecznie

Ser i śmietanę zmiksować blenderem, dodać pomidory i również zmiksować. Czosnek przecisnąć przez praskę, cebulkę drobno posiekać - wymieszać z pastą. Doprawić solą, pieprzem i bazylią. Można dodać keczupu.



pierogi z mięsem


Cieniutkie i delikatne w smaku ciasto to atuty tych pierogów. Wypróbowałam kilka przepisów na ciasto pierogowe i te jest zdecydowanie najlepsze z najlepszych:) Łatwo się je rozwałkowuje, ciasto jest elastyczne i pierogi się nie rozwalają podczas gotowania mimo iż ciasto jest cieniutkie. Po ugotowaniu warto je posmarować olejem (ja smaruje pędzlem) wtedy nie będą schnąć. W innym poście ("coś na obiad...") umieściłam przepis na pierogi ruskie.

SKŁADNIKI NA CIASTO:
1 szkl. ciepłej wody
1/4 szkl. oleju
3 szkl. mąki ( należy dodać tyle mąki by ciasto się nie lepiło do rąk)
szczypta soli

SKŁADNIKI NA FARSZ MIĘSNY:
50 dkg mięsa mielonego wieprzowego 
2 duże cebule
sól, pieprz
olej

Łączymy wszystkie składniki na ciasto, jeśli ciasto się lepi do rąk - podsypujemy je mąką. Dzielimy na dwie części i rozwałkowujemy na dość cienki placek. Wykrawamy szklanką koła, nakładamy na nie zimny farsz i zlepiamy brzegi. Wrzucamy do gotującej się i posolonej wody. Wyjmujemy zaraz gdy pierogi wypłyną na wierzch. Możemy posmarować olejem, by nie wyschły. Podajemy ze zrumienioną na tłuszczu cebulką.

Farsz: 1 cebulę siekamy niezbyt drobno i podsmażamy na oleju, dodajemy mięso, przyprawiamy solą i pieprzem (można dać wegety) i dalej chwilę smażymy. Ostudzone mięso mielimy na najdrobniejszym sitku, drugą cebulę siekamy bardzo drobno i podsmażamy. Łączymy cebulę z farszem. (Ja daję dość dużo pieprzu, by farsz był wyrazisty w smaku).


domowa szarlotka z polewą śmietanową


Uwielbiam tą szarlotkę:) Dostałam zapas słoików z tartymi jabłkami od mojej mamy i często je wykorzystuję właśnie do pieczenia tej szarlotki - zawsze to mniej pracy przy robieniu ciasta:) Ale jak ktoś nie ma gotowych jabłek to oczywiście można ją zrobić ze zwykłych. Wszystko jest opisane w przepisie. 
Przepis na to ciasto zaczerpnęłam stąd. 

SKŁADNIKI NA CIASTO:
500 g mąki
120 g cukru
1 jajko
1 cukier waniliowy 
1 proszek do pieczenia (15 g)
250 g masła lub margaryny
6 łyżek mleka 
3 łyżki oleju



MASA JABŁKOWA:
1 litrowy słoik startych jabłek lub 2 kg zwykłych jabłek
cukier, cynamon i kilka goździków


POLEWA ŚMIETANOWA:

2 jajka
100 g cukru
1/4 l kwaśnej śmietany
cynamon


Jabłka wylać ze słoika do garnka i chwilę dusić na małym ogniu. Jeśli mamy zwykłe jabłka to je obieramy i ścieramy na dużych oczkach na tarce i dusimy. Gdy się trochę podduszą i zaczną rozpadać, dodajemy cynamon do smaku i kilka goździków. Gdy jabłka będą już prawie uduszone, dodajemy cukier - ok. 200 g, ale to zależy od tego, jak kwaśne są jabłka i czy ktoś lubi słodką czy lekko kwaskową szarlotkę. Wyjmujemy goździki.
Ze składników na ciasto zagnieść ciasto. Prostokątną blaszkę smarujemy tłuszczem i wykładamy ponad połowę ciasta. Ciasto nakłuwamy widelcem i chwilę podpiekamy. Na ciasto wykładamy jabłka, można posypać rodzynkami jak ktoś lubi. Resztę ciasta rozwałkować na grubość ok. 0,5 cm i wycinać nożem paski też o szerokości ok. 0,5 cm. Z tych pasków układamy na cieście kratkę. Piec 30 minut w 180-190°C. 
Gdy ciasto się piecze, robimy polewę śmietanową. Składniki polewy połączyć i dobrze wymieszać. Po 30 minutach polać ciasto i piec kolejne 30-35 minut (zależnie od piekarnika - aż polewa się zapiecze, nie będzie rzadka). Można zamiast polewy, (po 1 godz. pieczenia) gotowe ciasto polukrować lub posypać cukrem pudrem. 
Proszę się nie martwić, że polewa jest rzadka bo ona i tak się zapiecze:)


cytrynowa babka z lukrem


Przepis na tą babkę jest bardzo łatwy i zawsze wychodzi. Piekę ją w starej glinianej formie, co prawda nie ma już jednego ucha ale i tak uwielbiam w niej piec:) Babka wychodzi mocno cytrynowa, jest wilgotna nawet przez parę dni, a z tym lukrem jest boska. Robię ją i na Święta i na co dzień. Polecam.

SKŁADNIKI NA CIASTO:
4 jajka
1 szklanka cukru kryształu
1 szklanka mąki pszennej
0,5 szklanki mąki ziemniaczanej
20 dkg stopionej margaryny
starta skórka z 1 cytryny
sok z 1/2 cytryny
1 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
1 cukier waniliowy

SKŁADNIKI NA POLEWĘ CYTRYNOWĄ:
2 łyżki gęstej śmietany
3/4 szklanki cukru pudru
troszkę soku z cytryny

Całe jajka ubić z 1 szklanką cukru na gęstą, puszystą masę. Dodać (przesiane przez sito) obie mąki wymieszane z proszkiem do pieczenia, otartą na drobnych oczkach skórkę z cytryny, sok z połówki cytryny i cukier waniliowy. Na końcu wlać powoli letnią rozpuszczoną margarynę. Wymieszać delikatnie i wylać ciasto do formy wysmarowanej tłuszczem i obsypanej bułką tartą. Piec ok. 45 min. w 180°C. Po upieczeniu jeszcze ciepłą polukrować lukrem. 
Śmietanę zagotować. Do gorącej wsypać cukier puder i energicznie wymieszać by nie zrobiły się grudki. Wycisnąć trochę soku z cytryny. Lukier nie może być za rzadki, można go schłodzić by zgęstniał.


pasta jajeczna ze szczypiorkiem



SKŁADNIKI:
6 jajek
ok. 2 łyżek majonezu
szczypiorek

Gotujemy jaja na twardo. Gdy ostygną, 5 jaj miksujemy blenderem, natomiast 1 jajko siekamy drobno nożem. Łączymy wszystkie jajka z majonezem i drobno posiekanym szczypiorkiem. Gotowe:) Bardzo dobre z chrupkim pieczywem. 


sobota, 20 kwietnia 2013

lody o smaku czekolady Milka



SKŁADNIKI:
250 ml mleka
70 g cukru
3 żółtka
ok. 200 ml śmietanki 30% (może być mniej - wtedy będą mniej puszyste)
1 tabliczka czekolady mlecznej  "Milka"

Mleko zagotować z 2/3 częściami cukru. Żółtka ubić na jasną masę z pozostałym cukrem. Gorące mleko wlać powoli do żółtek cały czas miksując. Masę przelać z powrotem do garnka i drewnianą łyżką, na najmniejszym ogniu, ciągle mieszać masę ok 2 minut nie dłużej (NIE dopuścić do zagotowania bo się zwarzy). Masa lekko zgęstnieje - gdy przejedziemy palcem po drewnianej łyżce musi zostać ślad).
Dodajemy pokruszoną czekoladę do gorącej masy i dokładnie mieszamy do rozpuszczenia. Studzimy, musi być całkowicie zimna. Na końcu wlewamy śmietankę i dobrze mieszamy. Przelewamy do maszyny i gotowe:)



lody waniliowe z maszyny - najlepsze:)




Już od dawna nosiłam się z zamiarem zrobienia prawdziwych domowych lodów. Kupiłam w sklepie internetowym maszynę do lodów (Philips HR 2302; 0,7 litra pojemności) co prawda ma już swoje lata, ale była bardzo mało używana, nawet powiedziałabym, że wogóle. Przeglądałam różne przepisy na internecie jak zrobić domowe lody i w końcu spróbowałam zmodyfikowanego przeze mnie przepisu. Lody wychodzą przecudowne - nigdy lepszych nie jadłam. Im więcej się da śmietanki tym lody są bardziej kremowe i puszyste. Należy pamiętać, żeby masa na lody była bardzo dobrze schłodzona - wtedy lody szybciej gęstnieją w maszynie. Są banalne w przygotowaniu a jakie pyszne. Maszynę mam już od roku, a lody robię bardzo często. Żałuje tylko jednego - że nie kupiłam większej pojemnościowo maszyny:)

SKŁADNIKI:
250 ml mleka
70 g cukru
1/2 laski wanilii
3 żółtka
ok. 200 ml śmietanki 30% (może być mniej - wtedy będą mniej puszyste)

Mleko zagotować z 2/3 częściami cukru i laską wanilii (nożem wydłubać ziarenka i razem z laską dodać do mleka).



Gdy się zagotuje wyjąć laskę. Żółtka ubić na jasną masę z pozostałym cukrem.




Gorące mleko wlać powoli do żółtek cały czas miksując.




Masę przelać z powrotem do garnka i drewnianą łyżką, na najmniejszym ogniu, ciągle mieszać masę ok 2 minut nie dłużej (NIE dopuścić do zagotowania bo się zwarzy). Masa lekko zgęstnieje - gdy przejedziemy palcem po drewnianej łyżce musi zostać ślad).




Studzimy, musi być całkowicie zimna. Na końcu wlewamy śmietankę i dobrze mieszamy. Przelewamy do maszyny i gotowe:)

piątek, 19 kwietnia 2013

gołąbki z mięsem




SKŁADNIKI:
1 nieduża główka świeżej białej kapusty,
10-12 dkg ryżu,
40 dkg mięsa mielonego,
1 duża cebula,
sól, pieprz,

Główkę kapusty sparzyć w osolonej wodzie z 2 łyżkami oliwy.



Ostrożnie odrywać liście kapusty, ścinając ich twarde części.




Ryż ugotować na sypko i wymieszać go razem z mięsem. Dodać do masy mięsnej cebulę pokrojoną w kosteczkę i zeszkloną na oliwie oraz przyprawy: sól i pieprz. Na każdy listek nakładamy porcję mięsa i dokładnie zwijamy (zaczynamy zwijać od strony miękkiej liścia, 
zaginając przy tym boki).




Zwinięte gołąbki układamy ciasno w dużym garnku




i zalewamy bulionem (ja robie bulion na bazie kostki rosołowej).




Wstawiamy do piekarnika na ok. 1,5 godz. 180°C. Duszenie w piekarniku ma to do siebie, że trudno te gołąbki przypalić w przeciwieństwie do duszenia na gazie:)




Można do sosu z kapusty dodać przecier pomidorowy i zagęścić go mąką, wtedy otrzymamy pyszny sos do gołąbków.

makaron z parówkami





SKŁADNIKI:
6 cienkich parówek z szynki,
2 cebule,
puszka pomidorów,
makaron rurki (może być inny),
oliwa do smażenia,
wegeta, pieprz, bazylia suszona, oregano, papryka słodka mielona, 

Na rozgrzanej oliwie zrumienić pokrojoną w kosteczkę cebulę, następnie dodać pokrojone w plasterki parówki i chwilę podsmażyć.



Dodać pomidory z puszki, przyprawić i dusić chwilę na małym ogniu.





W tym czasie ugotować makaron w osolonej wodzie (ja wsypuje go tak na oko), odcedzić i dodać do sosu. Podsmażyć na większym ogniu by makaron i sos się połączył.






Można oczywiście makaron polać sosem - jak kto woli:) 
Bardzo łatwe i pyszne danie.


ciasto z owocami babci Eli



SKŁADNIKI NA CIASTO:
4 jajka
1 szklanka cukru
2 szklanki mąki
1 kostka rozpuszczonej margaryny
2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
dowolne owoce: truskawki, jabłka, maliny, ostrężyny itp.

Oddzielić żółtka od białek. Białka ubić na sztywno. Ciągle mięszając dodawać po koleji: cukier, żółtka, mąkę, proszek do pieczenia i na końcu wlać ciepłą rozpuszczoną margarynę. Wszystko dokładnie wymięszać. Blaszke wysmarować tłuszczem i posypać bułką tartą. Ciasto wlać do formy i kłaść na nie owoce. Ja użyłam mrożonych truskawek i świeżych jabłek. Piec w temp. 180°

PAPATACZE


Papatacze - "ciasteczka wywodzące się z kuchni włoskiej, odmiana ciastek półfrancuskich przyrządzanych z ciasta drożdżowego, masła oraz cukru pudru i cynamonu. Po upieczeniu papatacze pokrywa się glazurą."  cytat z WIEM

CIASTO:
25 dkg mąki
2,5 dkg drożdży (25 g)
1/4 szklanki mleka
2,5 dkg cukru (25 g)
4 dkg rozpuszczonej margaryny
1 jajko
szczypta soli

NADZIENIE:
5 dkg rodzynek (niekoniecznie)
5 dkg migdałów
5 dkg orzechów
łyżka skórki pomarańczowej
łyżka skórki z cytryny
łyżeczka cynamonu
cukier brązowy (może być biały)
2 dkg margaryny
2 łyżki soku z cytryny

POLEWA:
1 łyżka śmietany
5-6 łyżek cukru pudru
1 łyżka soku z cytryny

Zrobić rozczyn z drożdży. Do miseczki pokruszyć drożdże, dodać trochę mleka, płaską    łyżeczkę cukru, ok. 2 łyżki mąki i dokładnie rozmieszać, pozostawić do wyrośnięcia na ok. 20-  30 min. Do składników na ciasto wlać rozczyn z drożdży i wyrobić ciasto. Zostawić do   wyrośnięcia na ok. 1 godz. Ciasto rozwałkować na cienki placek w kształcie prostokąta o  grubości 1 cm. Następnie posmarować placek roztopioną margaryną i posypać całość cukrem. Posiekać orzechy, migdaly i rodzynki, dodać skórkę z pomarańczy i cytryny, cynamon i sok z   cytryny - wymięszać i nałożyć nadzienie na cały placek.


Ciasto zwinąć jak na makowiec i pokroić go na grubsze plastry (ok. 2 cm).




Układać na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Posmarować rozbełtanym jajkiem i   poczekać aż troche urosną.




Piec na złoty kolor w 180°.